Dobry dietetyk Rzeszów - Zadzwoń: 694 460 690 - Napisz: info@dietetyk-matejska.pl

Zdrowe sałatki - jak poprawnie komponować produkty.

Autor: Barbara Matejska, w w dniu: Luty 13, 2019

Kategorie

Chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i wzbogacić swoją codzienną dietę o warzywa - sałatki będą rozwiązaniem dla Ciebie!

Myśląc o zdrowym odżywianiu większość z nas w pierwszej kolejności ma w planie zacząć robić sałatki. Jak skomponować produkty aby nasza sałatka była dietetyczna i kompletna? Oto kilka rad!

 

  1. Postaw na zielone! Dobra baza to podstawa.  Wybór jest spory: rukola, roszponka, szpinak, sałata lodowa, mix sałat, jarmuż.  Zielone listki mają bardzo mało kalorii a jednocześnie są cennym źródłem błonnika i kwasów foliowych.
  2. Produkty białkowe!  Możesz wybrać czy będzie to ser: feta lub mozzarella czy produkty pochodzenia zwierzęcego: kurczak, indyk, ryba, jajko. Dużo białka mają też warzywa strączkowe jak ciecierzyca i soczewica - które mogą być alternatywą dla mięsa i nabiału.
  3. Węglowodany w sałatce.  Jeśli przygotowujesz sałatkę do pracy jako lunch, możesz dodać komosę ryżową, ryż, makaron pełnoziarnisty, kaszę pęczak lub gryczaną, ewentualnie chleb. Natomiast,  jeśli jesteś na diecie redukcyjnej i pragniesz wysmuklić swoje ciało, nie poleca się sałatek ryżowych i makaronowych (ogólnie z dużą ilością produktów węglowodanowych) na kolacje. Ostatni posiłek powinien być dobrze przemyślany aby podczas snu odpoczywać i regenerować swoje ciało  zamiast trawić obszerne kolacje 🙂
  4. Tłuszcze.  Do przygotowanej sałatki możesz przyrządzić lekki dressing na bazie oliwy z oliwek, jak również dodać niewielką ilość słonecznika, pestek dyni, orzechów lub awokado - które również zawierają zdrowe tłuszcze.  Tłuszcz w sałatce jest niezbędny, ze względu na witaminy A, D, E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach.
  5. WARZYWA! Warzywa! warzywa! - najważniejsze sałatkowe dodatki.  Najbardziej wartościowe będą surowe warzywa. O tej porze roku warto sięgać po: pomidorki koktajlowe, paprykę, seler naciowy. Świetnie smakują sałatki z dodatkiem pieczonej dyni lub pieczonych batatów.   Watro sięgać również po kiełki - które oczyszczają organizm z toksyn a jednocześnie mają wiele walorów smakowych.
  6.  Zioła: bazylia, oregano, tymianek - świetnie sprawdzą się do dressingów. Można dodać również świeżą miętę lub kolendrę.
  7. Owoce - dla osób, które lubią złamane smaki słodko-wytrawne. Można dodać gruszkę, brzoskwinię lub pomarańcza.

Na co uważać podczas przygotowywania sałatek?

Jeśli nie chcesz aby Twoja sałatka stała się bombą kaloryczną pamiętaj o kilku zasadach:

- unikaj majonezów i śmietany

- uważaj na ilości awokado i orzechów. O ile w małych ilościach (1-2 łyżki orzechów czy słonecznika lub maksymalnie pół awokado) są źródłem dobrych tłuszczy to w większej ilości sałatka będzie wysokokaloryczna

- nie przesadzaj z makaronem, ryżem i kaszami.

 

Ten wpis jest między innymi o:
mgr inż. Barbara Matejska
Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie a jego zdrowie i dobre samopoczucie stawiam na pierwszym miejscu. W swojej praktyce wychodzę z założenia, że dieta to nie chwilowy sposób odchudzania ale zdrowe i racjonalne odżywianie. 

Kategorie

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram